Pages Menu
Categories Menu
Fiat – od zawsze na topie

Fiat – od zawsze na topie

Dla polskiego rynku marka Fiat jest szczególnie ważna. Dzięki współpracy z inżynierami włoskiego koncernu mogły powstać dwa kultowe produkty rodzimej motoryzacji, a więc Fiat 126 i 125 p. Popularnie nazywane „małym” i „dużym”. W okresie PRL były one symbolem luksusu i urzeczywistniały socjalistyczny ideał taniego samochodu dla mas. W praktyce owe masy musiały za nim wystać w długich kolejkach, a niektórym nigdy nie udało się nabyć upragnionych czterech kółek. Dla światowej motoryzacji Fiat ma jednak inne oblicze.

To koncern o bogatych tradycjach, który swoją działalność rozpoczął w 1899 roku. Zapisał się w dziejach europejskiej i światowej motoryzacji przede wszystkim jako producent aut osobowych oraz dostawczych. Do dziś należą one do najchętniej kupowanych, zarówno, jeśli chodzi o rynek pojazdów nowych, jak też używanych. Obecnie w skład koncernu wchodzi szereg podmiotów, w tym producenci takich marek jak Iveco (auta ciężarowe), czy też Ferrari oraz Maserati (luksusowe samochody sportowe).

Pod egidą Fiata są dziś oferowane również pojazdy marek przez długie lata nie kojarzonych w żaden sposób z włoskim przemysłem. Chrysler, Jeep czy Dodge są znakomitymi przykładami dynamicznej ekspansji Włochów, którzy stworzyli siódmą co do wielkości grupę producentów samochodów na świecie. Spółka Fiat Chrysler Automobiles jest notowana na giełdach w Mediolanie i Nowym Jorku. W swojej wieloletniej historii Fiat ma nawet obszerny epizod produkcji samolotów pod marką FIAT Aviazone. W 1969 ten segment został włączony w skład koncernu Aeritalia.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *