Pages Menu
Categories Menu
Toyota – ceniona za solidność

Toyota – ceniona za solidność

Azjaci znają się na technologii i motoryzacji, a Japończycy mogą się w tym względzie pochwalić szczególnymi osiągnięciami. Zalicza się do nich z całą pewnością marka Toyota, która powstała w Japonii, a której początki sięgają 1918 roku. Początkowo przedsiębiorstwo założone przez Sakichi Toyodę produkowało maszyny tkackie. Ich sukces rynkowy i sprzedaż praw patentowych pozwoliły uzyskać środki na rozwój działalności. Zainspirowany wizytą w Stanach Zjednoczonych syn właściciela, namówił ojca do zainteresowania się branżą motoryzacyjną.

W 1933 roku w zakładach tkackich utworzono komórkę zajmującą się autami. Najpierw powstał sześciocylindrowy silnik, a pod koniec lat 30-tych z taśmy zjechały pierwsze modele samochodów. Jednym z celów firmy było stworzenie łatwo dostępnego auta miejskiego, które mogłoby zrewolucjonizować poruszanie się przez Japończyków. Prace nad nim toczyły się w trakcie II wojny światowej. W 1951 zapoczątkowano znaną do dziś serię Land Cruiser, a w 1966 do sprzedaży wchodzi kultowa Corolla.

Rok 1984 przynosi zawiązanie się spółki z amerykańskim koncernem General Motors. Celem japońskich menadżerów jest bowiem ekspansja na rynek amerykański, gdzie jako pierwsze auto Toyoty pojawia się model Camry. Od 1989 działa wydzielona marka aut luksusowych pod nazwą Lexus. Koncern ma dwie fabryki podzespołów w Polsce – w Wałbrzychu oraz Jelczu-Laskowicach. Pojazdy Toyoty cieszą się niesłabnącą popularnością z uwagi na miły dla oka design oraz niską awaryjność. W naszym kraju udział Japończyków w rynku nowych maszyn wyniósł w 2015 roku 10 procent, doskonale wypadła również sprzedaż modeli używanych w sieci dealerskiej.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *